Okoliczne atrakcje
Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra to jedna z piękniejszych miejscowości nadbałtyckich. Samo położenie wyróżnia tą niezwykłą wieś, bowiem jest to najbardziej wysunięty na północ kraniec Polski. W Jastrzębiej Górze znajduje się wiele atrakcji, których nie można nie zobaczyć będąc w okolicy!
- Lisi Jar jest to wąwóz o głębokości 50 metrów, który ciągnie się wąskim pasem do samej plaży.
W rzeczywistości jest to rozcięcie erozyjne pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą. Obecnie wąwóz ma jedynie 350 m długości, niegdyś miał około 10 kilometrów długości, jednak Bałtyk pochłonął sporą część.
Na zboczach wąwozu rosną buki liczące ponad sto lat. Buki znają wiele niesamowitych historii, które szumią swoimi listami, jednak usłyszeć je może tylko wnikliwy słuchacz. Przy wejściu do Lisiego Jaru, hrabia de Rosset, który był jednym z inicjatorów powstania Jastrzębiej Góry, wybudował pierwsze
w Polsce nadmorskie schronisko turystyczne „Nad Lisim Jarem". - Obelisk Zygmunta III znajduje się u wejścia do Lisiego Jaru. Usytuowany został w okresie międzywojennym przez hrabiego Aleksandra de Rosset.
- Obelisk „Gwiazda Północy" jest kamieniem ustawionym w miejscu najbardziej wysuniętym
na północ, ustawionym z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Jastrzębiej Góry. Gwiazda Północy znajduje się na końcu ulicy Norwida, tuż przy klifowym wybrzeżu, można też dojść do niej przez nadmorski las od strony ul. Rozewskiej. - Promenada Światowida to deptak w centrum Jastrzębiej Góry, prowadzący do punktu widokowego oraz na plażę. Wzdłuż promenady usytuowane są liczne bary, punkty gastronomiczne oraz stragany z pamiątkami. Znaleźć tam można również skwer z ławeczkami, fontanną oraz placem, na którym latem odbywają się festyny kulturalne.
Władysławowo
Władysławowo, popularnie zwane „Władkiem” jest jednym z popularniejszych miejscowości turystycznych na wybrzeżu. Panuje w nim klimat morski o leczniczych właściwościach, czysta woda i powietrze nasycone intensywnym zapachem jodu.
Władysławowo to raj dla sportowców wyczynowych, także hobbystów, którzy mają wymarzone warunki do uprawiania dyscyplin pływackich, windsurfingu oraz jachtingu.
- Aleja Gwiazd Sportu – jest to pierwsza w Polsce aleja poświęcona polskim, jak i zagranicznym sportowcom. Powstała w 2000 roku we Władysławowie nieopodal legendarnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo". Co roku, najczęściej przy osobistym udziale sportowców, odsłaniane są kolejne spiżowe, imienne gwiazdy. Aleja Gwiazd Sportu stanowi również deptak prowadzący nad morze.
- Hallerówka jest to drewniany domek z początku XX wieku, w którym mieści się Muzeum Hallera. Generał Józef Haller zamieszkiwał w nim wraz z rodziną podczas letnich wakacji. W muzeum można obejrzeć kolekcję pamiątek poświęconych generałowi oraz jego żołnierzom z legendarnej Błękitnej Armii.
- Tarasy Widokowe Władysławowo znajdują się w Domu Rybaka. Z tego miejsca można podziwiać panoramę miasta oraz nasadę Półwyspu Helskiego. Dla zwiedzających udostępnione są dwa tarasy- dolny, na wysokości 45 m. n. p. m. oraz górny na wysokości 63 m. n. p. m. Dzięki urządzeniom optycznym, pozostawionym do użytku turystów, okolice można obserwować również
z bliższej perspektywy. http://www.wieza.wladyslawowo.pl/- W wieży mieści się również Muzeum Motyli, w którym znajduje się kilka tysięcy okazów, w tym najcenniejsze okazy z całego świata. http://www.muzeummotyli.pl/
- Muzeum Iluzji to kolejne miejsce warte odwiedzenia, znajdujące się w wieży przy Domu Rybaka. Poznać tam można tajemnice iluzji optycznych, paradoksów, dziwnych obrazów i zabawnych trików. W muzeum znajdują się również zabawki optyczne z XIX wieku, krzywe zwierciadła w gabinecie śmiechu oraz Zoetrop – pierwszy na świecie zmianiacz obrazu. http://muzeumiluzji.pl/
- Ocean Park jest to miejsce które łączy edukację ze świetną zabawą. W Ocean Park obejrzeć można morskie i oceaniczne zwierzęta w naturalnych rozmiarach i poznać wiele ciekawostek na ich temat. W tym parku rozrywki znajduje się wiele atrakcji, najważniejszą z nich jest „spacer po dnie oceanu”. Tę niezwykłą wędrówkę rozpoczyna się od spotkania z jednym z największych zwierząt – kaszalotem. http://www.oceanpark.pl/
Chłapowo
- Dolina Chłapowska, nazywana również Wąwozem Chłapowskim lub „Rudnikiem" jest największą atrakcją Chłapowa. Jest to Nadmorski Rezerwat Przyrody, otworzony w 2000 roku. Dolina ma długość około pół kilometra, a jej dno osiąga głębokość ponad 40 metrów. Spacer wąwozem do podróż do świta dziewiczej przyrody, rzadkich gatunków roślin i przepięknych krajobrazów. Legenda głosi że nazwa „Rudnik” pochodzi od rudo-czerwonej ziemi, symbolu krwawej zasadzki na Szwedów w czasie potopu szwedzkiego. Nauka ma na ten temat nieco inne zdanie. Jak twierdzą geologowie, wąwóz powstał na skutek erozyjnej działalności wód spływających z Wysoczyzny do Bałtyku,
a rdzawe zabarwienie ziemi powodują wysięki wód gruntowych o dużej zawartości związków żelaza.
Rozewie
- Latarnia Morska Rozewie mieści się na Przylądku Rozewie. Jest to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu. We wnętrzu latarni mieści się Muzeum Latarnictwa Morskiego, w którym znajduje się stała ekspozycja prezentująca ewolucję latarni morskich od czasów starożytnych do współczesności. W budynku usytuowana jest także Izba Pamięci Stefana Żeromskiego. Legenda głosi, że właśnie w tym miejscu pisał „Wiatr od morza”.
- Przylądek Rozewie powstał w 1959 roku, aby zachować fragment wybrzeża klifowego, które porośnięte jest ponad stuletnim lasem. Niektóre drzewa rosnące na tym terenie mają ponad 160 lat, wśród których są również pomniki przyrody.